Obec Lužnice
Lužnice

Obecní úřad uzavřen do 30. 1. 2022.

120. výročí založení sboru

Oslava 120. výročí založení SDH Lužnice se konala v sobotu 2. července 2011. Společně s těmito oslavami si občané připomněli i 640. výročí první zmínky o obci.

Pozvání přijaly sbory z Lomnice nad Lužnicí, Břilic, Netolic, Rapšachu, Novosedel nad Nežárkou a Branné. Slavnostním pochodem se všichni vydali od hasičcské zbrojnice k pomníku padlých. V čele pochodovali vojáci z táborké posádky, místní hasičky, velitel sboru Jan Moravec s obecním praporem a starosta Lukáš Bláha s novým praporem sboru. Zde byl položen věnec a čestnou stráž drželi vojáci a místní hasičky. Po slavnostních proslovech byla předána členům sboru vyznamenání a čestná uznání. Nový prapor posvětil probošt Václav Habart z Jindřichova Hradce, který po té sloužil mši v místním kostele.

Po této slavností části se program přesunul před obecní úřad a na náves, kde byla k vidění historická hasičská technika (např. s funkční has. stříkačkou z konce 19. st. přijeli do Lužnice hasiči z Netolic, v historických uniformách a na voze taženém koňmi se předvedli hasiči z Novosedel nad Nežárkou aj..). Kromě historického vybavení byl k vidění i nový plně vybavený vůz HZS České Budějovice. Neméně zajímavá byla i ukázka vyprošťování osob z nabouraného automobilu, kterou předvedl HZS z Třeboně..

Odpoledne byla otevřena výstava v zasedací místnosti OÚ, která mapovala historii i současnost našeho sboru. Návštěvníci si mohli prohlédnout i nový prapor lužnických hasičů, vyznamení současná i minulá, části hasičské výzbroje, uniformy a především fotografie. Představena byla i publikace 120. let sboru dobrovolných hasičů Lužnice. Vydání bylo financováno za podpory členů sdruženů, luž. občanů i firem.

Odpolední program příjemně doplnila i ukázka výcviku psů třeboňskými kynology.

Chybět nemohla ani hudba. K pochodu, při slavnostním zahájení a i po té hrála hasičská dechová hudba z Nové Bystřice, odpolední program doprovodila Třeboňská dvanáctka a večerní zábava probíhala pod taktovkou skupiny Dixie ze Slavonic.

Až na několik malých přeháněk byl celý den více méně sluneční a o to víc si hasiči i ostatní návštěvníci celý den náležitě užili.

Přihlášení k odběru zpráv

Dostávejte informace z našeho webu prostřednictvím e-mailů

dnes, středa 26. 1. 2022
zataženo 3 °C 0 °C