12. 12. 2018

zatazenosesnez

Bude oblačno až zataženo, místy sněhové přeháňky nebo slabé sněžení. Denní teploty -1 až 3°C. Noční teploty -2 až -6°C.

Mobilní verze

mobilní verze webu

Dějiny kaple

...ze zápisů obecní kroniky

První nejstarší kaplička v Lužnici byla dřevěná, po jejím zániku byla postavena zcela malá kaplička zděná, zasvěcená sv. Janu Nepomuckému, jehož socha, v životní velikosti, byla umístěna na oltáři. Stála uprostřed návsi.

Roku  1875 byla kaplička zbořena a na jejím místě postavena nynější velká kaple, zasvěcená témuž světci. Socha však byla umístěna  na mostě řeky Lužnice, kde je dosud. Na oltář v kapli koupen byl obraz sv. Jana, originál E. E. Weise z Prahy, malovaný na plátně s datem 1875. Ve věži byly umístěny dva  zvony. Malý - umíráček, sem byl přenesen ze staré kapličky, a velký zvon koupený během stavby této kaple. Za druhé světové války při velké spotřebě barevých kovů  byly  také v Lužnici zvony sňaty za účelem zrekvírování. Když už měly být odevzdány, zjistil místní kovář, že velký zvon je  z ocele a tak úřady odebraly obci pouze  zvon  umíráček, velký zůstal a upevněn byl znovu na věži. Při tom se vysvětlilo, že když se stavěla kaple a sedláci kupovali zvon, objednali levnější a tím nepřímo zvon zdejší kapli zachránili.

Obrazy" Křížová cesta" byly prodány do kapličky v Přesece za 4 zlaté. Do nové kaple byla zakoupena nová "Křížová cesta", která je tu dosud.

Kaple byla  zbudována nákladem 1900 zlatých. K úhradě výloh byly z části odprodány obecní pozemky, něco daroval P. Bárta  (kněz, zdejší rodák), rolníci zdarma vozili kámen a cihly a konečně k témuž účelu odprodali sedláci obecního býka.

Kaple je po celou dobu majetkem obce  a slouží nejen k církevním obřadům, ale i ke konání koncertů.